BLOG DETAY

göz, göz sağlığı, gözlük ayarları, temizleme, göz çerçevesi

Göz Sağlığı ve Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Göz Saglıgı Ve Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır ? 

Gözlük kullanmaya başlayan kişilerde belirli bir süre sonra bazı alışkanlıklar oluşmaya başlar. Gözlüklerini takıp çıkarırken ,silerlerken, bir zemin üzerine koyarken kordon veya zincir ile kullanırken cebine beya çantasına koyarken ortaya çıkan bazı hareketler hep benzer şekilde ve düşünmeden yapılır.
Bu alışkanlıkların hepsi gözlüğün ömrünü yapısını ayarlarını etkilemektedir. Eğer bu alışkanlıkların içerisinde yanlış bir hareket veya zorlama olursa gözlüğün zorlamanın olduğu kısımları kırılabilir bu olumsuzlukları gidermek için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.
Gözlüğünüzü kullanmadığınız zamanlarda mutlaka gözlüğe tam koruma saglayan saglam bir kılıfta muhafaza edilmelidir mümkün oldukça oturulan yada yaslanılan eşya koyulan zeminlere koyulmamalıdır. Oturulan ve zara görebilcecek yerlerden uzak tutarak mümkünse yüksek ve güvenli yerlerde muhafaza etmek gerekmektedir eğer belirttiğimiz hususların aksini yaparsanız gözlüğünüzden olmanız muhtemeldir.

 

 

Gözlüğün Ayarları Bozulursa Ne Yapılmalı ? 

 

Gözlüğünüzün ayarlarının bozulduğunu anlamak için  sapları açılarak düz bir zemine koyunuz saplardan biri digerinden farklı duruyorsa veya yüksek yada alçakla gözlüğünüzün ayarları bozulmuş demektir.  Gözlüğün ayarları bozulunca kullanıcıyı rahatsız etme ihtimali yüksektir  şakaklarda sıkma kulak arkalarında sıkıştırma ve batma gibi bir çok olumsuz yönde kullanıcıyı etkiler. Saplarda dışa doĞru açıklık var ise yüzde oynama yada hareket ettiginizden yüzünüzden düşme ihtimali vardır çerçevelerdeki sap vidalarını sık sık kontrol ederek gözlüğünüzün uzun ömürlü olmasını saglarsınız  vidaların gevşemesi ile sapların ayarsızlaşması muhtemeldir ve saplar gözlüğünüzün camlarına değerek  çizer veya özelliğiniz bozar .
Gözlük katlandığında saplar düzgün kapanmıyorsa aşağı veya yukarı doğru kayıyorsa sap menteşelerinin eğimi yanlıştır. Bu durum gözlüğün kılıfa girmesini zorlaştırır ve zarar verir. Gözlük sapları genellikle düzgündür bazı gözlük üreticisi olan firmalar teknisyen gözlükçü tarafından şakaklara baskı yapmasın diye kavis verilerek ayarlanır bilinçli yapılan bu işlem dışında saplardaki aşağı yukarı içe ve dışa olan eğimler gözlüğün yüzdeki konforunu olumsuz etkiler bu tür bozukluklar görünümüde büyük ölçüde olmsuz etkiler.